مطبوعات ترکیه پنجشنبه 15 نوامبر 2018

اردوغان و پوتین در استانبول گردهم می آیند

مطبوعات ترکیه پنجشنبه 15 نوامبر 2018

روزنامه صباح طی گزارشی با عنوان " اردوغان و پوتین در استانبول گردهم می آیند " می نویسد، روز دوشنبه 19 ام نوامبر بمناسبت اتمام امور احداث بخش دریایی خط لوله گاز طبیعی جریان ترک مراسمی ترتیب خواهد یافت. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه که بمنظور شرکت در مراسم به استانبول خواهد آمد، مذاکرات دوجانبه ای انجام خواهد داد. اردوغان و پوتین از طریق تله کتفرانس در مراسم شرکت خواهند کرد. طول خط لوله گاز طبیعی جریان ترک هزار و 100 کیلومتر بوده و 937 کیلومتر آن از دریا عبور خواهد کرد. خط لوله جریان ترک گاز روس را به اروپا انتقال خواهد داد.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " ترکیه اسناد و مدارک ذیربط با قتل خاشقجی را به فرانسه داد " می نویسد، عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه ضمن محکوم ساختن اظهارات ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در رابطه با جنایت خاشقجی که طی آن ترکیه را مورد هدف قرار داده است، اعلام کرد، این نوع اظهارات غیرمسئولانه و نا آگاهانه از نظر ما غیرقابل قبول است. این اطلاعات در اختیار سرویس های اطلاعاتی فرانسه قرار داده شده است. وزیر خارجه فرانسه قادر به پیگیری این موضوع نبوده و این مسئله آنهاست. این اقدامی است که باید محکوم شود. آنها از سرویس اطلاعاتی خود بی خبر می باشند.

روزنامه استار طی گزارشی با عنوان " ذخایر غنی گاز طبیعی در غرب دریای سیاه تثبیت شد " می نویسد، ترکیه بهمراه دریای مدیترانه، به فعالیتهای حفاری در دریای سیاه نیز تسریع می بخشد. در نتیجه فعالیتهای کشتی سیسمیک بارباروس، وجود ذخایر غنی گاز طبیعی در غرب دریای سیاه تثبیت گردید. حفاری در نقطه تلاقی مرزهای دریایی بلغارستان و رومانی با مرز دریایی ترکیه انجام خواهد گرفت.

روزنامه حریت در گزارشی با عنوان " با حقوق ماهیانه 24 هزار لیری به وطن باز گرد " می نویسد، در چارچوب برنامه مهاجرت معکوس مغزها، به محققینی که به ترکیه خواهند آمد، در آغاز کار یک میلیون  لیره ترک و سپس ماهیانه 24 هزار لیره بورس پرداخت خواهد شد. برای حمایت از خانواده محققین نیز ماهانه 2500 لیره ترک پرداخت شده و همچنین هزینه بیمه و ایاب و ذهاب همسر و فرزندان محققین نیز در چارچوب همین برنامه تامین خواهد شد.

روزنامه وطن طی گزارشی با عنوان " اولین خط متروی بدون راننده ترکیه " می نویسد، اتحادیه بین المللی حمل و نقل عمومی که مرکز آن در بروکسل است، خط متروی بدون راننده ترکیه در مسیر اوسکودار-عمرانیه-چکمه‌کوی-سانجاک‌تپه استانبول را از لحاظ ظرفیت جابه جایی مسافر، سومین در جهان و اولین در اروپا عنوان کرد. خط متروی مذکور از ظرفیت حمل هزار و 620 نفر در یک سفر می باشد.



خبرهای مرتبط