مطبوعات خارجی، جمعه 16 ژوئن 2017

رسانه های گروهی جهان چه می گویند؟

مطبوعات خارجی، جمعه 16 ژوئن 2017

صدای آمریکا اعلام کرد، "واکنش اردوغان به آمریکا: این چه نوع حقوقی است" 

در این خبر می خوانیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به پلیس آمریکا واکنش نشان داد. مقامات آمریکایی با بهانه قرار دادن زد و خورد واقع در خلال دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تاریخ 16 ام ماه مارس از آمریکا ، حکم دستگیری محافظین رئیس جمهوری را صادر کردند. اردوغان با اعلام اینکه این چه حقوقی است. اگر قرار است که محافظینم از من حراست نکنند، پس من چرا آنها را همراه خودم به آمریکا می برم؟ واکنش شدیدی نشان داد. در خلال دیدار رئیس جمهوری ترکیه از آمریکا ، یک گروه از طرفداران سازمان تروریستی " پ ک ک " بسوی ترکهایی که در مقابل سفارت ترکیه در واشنگتن تجمع کرده بودند، حمله نمودند. تدابیری که آمریکا در دیدارهای در سطح عالی اتخاذ می کند؛ اینبار بمورد اجرا گذاشته نشد. در حمله گروه حامی تروریستهای " پ ک ک  " تدابیر متخذه از سوی نیروهای امنیتی آمریکا ناکفا بود. در این حمله محافظین ریاست جمهوری ترکیه وارد عمل شدند. در پی حادثه مقامات آمریکا به تحقیقات در مورد حادثه آغاز کردند. مقامات آمریکایی نه گروه مهاجم بلکه شهروندان ترکیه و محافظین ریاست جمهوری را متهم کردند.

خبرگزاری اسپاتنیک روسیه می نویسد، "قطر قدردان ترکیه است" 

بر اساس این خبر سلیم مبارک الشافی سفیر قطر در آنکارا به ارزیابی بحران بین قطر و 9 کشور مسلمان که روابط خود را با این کشور قطع کرده اند و حمایت ترکیه  از قطر در این دوره پرداخت. الشافی گفت، "بیانات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و موضع ایشان در این روند، بسیار مهم و مثبت است. ایشان موضعی مثبت در پیش گرفتند. دوست واقعی مان را شناختیم. چنین حمایتی را تنها می توان از سوی ترکیه که صاحل تمدنی بزرگ، تاریخی دیرین و فرهنگی غنی است دید. جای گرفتن ترکیه  در کنار ما غرور آفرین است." 

روزنامه Rheinische آلمان می نویسد، "ترکیه عضو مهم ناتو است." 

در این خبر آمده است، ترکیه به لحاظ موقعیت مهم ژئواستراتژیکی اش جایگاه مهمی در ناتو دارد. سیاسیون غربی بر این عقیده اند که اگر ترکیه نباشد، ثبات در سوریه برقرار نخواهد شد و در صورت نزدیکی آنکارا با مسکو، اروپا باید در ساختار امنیتی اش تجدید نظر کند. سیاسیون با تاکید به موضع منفی برخی کشورهای اروپایی در قبال ترکیه، به بهبود روابط بین ارکیع و کشورهای اتحادیه اروپا در دوره های اخیر اشاره کردند. همچنین به اهمیت وارد کردن ترکیه در سیاست های امنیتی تاکید می کنند. 

 خبرهای مرتبط