مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان، در روز ۲۹-م ماه مارس، برابر با ۹-م فروردین ماه

مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان

مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان، در روز ۲۹-م ماه مارس، برابر با ۹-م فروردین ماه

در سال ۱٤۳۰قشون عثمانی شهرهای سلانیک و ایونیا را فتح کرد.
در سال ۱٤۳۲سلطان محمد فاتح پادشاه بزرگ عثمانی متولد شد.
در سال ۱٥۷٦ شاه اسماعیل دوم در قزوین بر تخت سلطنت نشست. شاه اسماعیل دوم چون به شاهی رسید کوشید تا مذهب شیعه را كه توسط پدرانش ترویج شده بود، براندازد. او همین كار را هم كرد و خطبه و سكه را به نام خلفای راشدین جاری ساخت.
در سال ۱۸۷۳ معجز شبستری حکیم و شاعر شهیر و طنز نویس آذربایجانی در شهر شبستر متولد شد. وی جهل و جعل روحانیان مرتجع زمان خود را با اشعار ترکی اش به سخره گرفت و در راستای تکریم مقام علم و نیز تجلیل از منزلت زن در جامعه ان روز به قول خویش جنگید. او را میرزا علی اکبر صابر آذربایجان ایران لقب داده اند. شبستری در اشعار خود به خرافات و نادانی و تحریفات و بدعت‌های ناشایست دینی تاخته و انسانها را به سوی روشنایی و نور دانش و تمدن برای ترقی دادن کشور فرا می‌خواند. وی از بیان واقعیات باکی بدل راه نمی‌داد. وی به همین جهت مغضوب متحجرین و دعا نویسان و اشاعه دهندگان خرافات در قالب تفسیرهای غلط از احکام دین در شبستر واقع شد. معجز در سال ۱۳۱۲هجری شمسی بدلیل اعمال فشارها و یا آنچه که خود از انان تحت عنوان "اعلان جنگ" واپسگرایان نامیده، شبستر را ترک و به شهرستان شاهرود رفت و یکسال بعد در سال ۱۳۱۳هجری شمسی در غربت و در فقر و حسرت به دیار باقی شتافت.
در سال ۱۹۰۳در سایه خط بی سیم مارکونی، میان نیویورک و لندن خط مخابره خبر تاسیس شد.
در سال ۱۹۱۲گنبد حرم امام رضا (ع) توسط سربازان روسیه به توپ بسته شد. پس از تشكیل ژاندارمری مخصوص خزانه داری كل ایران توسط مورگان شوستر آمریكایی، دولت روسیه كه این اقدام را مخالفت مطامع خود در ایران می‏دانست، طی اولتیماتومی به دولت ایران، خواستار اخراج شوستر از ایران و نیز استخدام اتباع خارجی با اجازه دوَل روس و انگلیس شد. در پی رد این اولتیماتوم توسط مجلس شورای ملی، قوای روس مستقر در تبریز وارد قزوین شدند. هم‏چنین یكی از دست نشاندگان دولت روس در مشهد به نام یوسف هراتی به تحریك روس‏ها، شورشی مصنوعی در مشهد به پا كرد. قوای روس نیز به بهانه‏ی این كه جانِ اتباع آن‏ها در خطر است به شهر مشهد وارد شدند و سپس برای تهدید دولت ایران و نیز بی‏احترامی به عقاید و احساسات مذهبی مردم، حرم امام رضا را در روز نهم فروردین ۱۲۹۱ش به توپ بستند و جنایتی دیگر آفریدند. در اثر شلیك توپخانه، به سَردَرها و گلدسته‏ های حرم رضوی، خسارات فراوانی وارد آمد. هم‏چنین خزانه حضرتی را به بانك روس منتقل كرده و اشیای قیمتی حرم را به غارت بُردند. پس از آن، مقداری از اموال را برگردانده ولی متولی حرم را با تهدید به مرگ وادار كردند كه تصدیق كند كه تمام خزانه را تحویل گرفته است. علاوه بر این، عده‏ بسیاری از مردم مشهد در این تهاجم وحشیانه كشته و مجروح شدند.
در سال ۱۹٦۸برای اولین بار در ترکیه عمل پیوند کبد توسط دکتر عطیف تایکورت انجام شد.
در سال ۱۹۷۹در اوگاندا دولت مسلمان عیدی امین در اثر کودتا سرنگون شد. رسانه های غربی علیه وی تبلیغات دروغینی راه انداخته و او را آدم خوار معرفی می کردند.
در سال ۱۹۸۲به دنبال تصویب قانون کانادا، کانادا استقلال خود را اعلام نمود.
در سال ۱۹۸۹نخستین پنج قلوی حاصل از لقاح مصنوعی متولد شدند.
در سال ۲۰۰٤ کشورهای بلغارستان، استونی، لیتوانی، لیتونیا، رومانیا، اسلوواکیا و اسلووانیا وارد پیمان ناتو شدند.خبرهای مرتبط