تروریسم و دوران دورویی

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ضمن انتقاد از عدم بازتاب دو حمله تروریستی اخیر در ترکیه در رسانه های خارجی، دلیل آن را تناقض تعاریف برخی کشورها از پ.ک.ک و ی.پ.گ دانست

تروریسم و دوران دورویی


ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با انتشار مقاله ای در روزنامه  " دیلی صباح " با اشاره به تیراندازی عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک به اویس ایشیک، شهردار کوزلوک و انفجار یک خودوری سرقت شده حامل بمب توسط این تروریست ها در نقطه بازرسی ژاندارمری گفت: "در جریان تیراندازی به شهردار آسیبی نرسید، اما " شنای آیبوکه "  معلم 22 ساله موسیقی یکی از مدارس این منطقه جان باخت. همچنین در این انفجار نیز یک نظامی به نام سونر فاضلی اوغلو نیز به شهادت رسید.

حملات اخیر پ.ک.ک در رسانه های خارجی بازتابی نداشت. به غیر از چند روزنامه انگلیسی زبان در ترکیه هیچ رسانه ای به مرگ غمناک این دختر جوان توجه نکرد، زیرا این حادثه با تعاریفی که از پ.ک.ک و ی.پ.گ، شاخه این گروه در سوریه انجام می‌شود، متناقض است".

 کسانی که مدام برای توجیه اقدامات پ.ک.ک تلاش کرده و از هر فرصتی برای دعوت ترکیه به مذاکره استفاده می کنند، این حمله را محکوم و یا هیچ پیام همدری در قبال آن منتشر نکردند. این روند نشان می دهد که در حال حاضر در عصر استانداردهای دو گانه، تروریسم و دو رویی که در تمامی ادوار تاریخ بی سابقه است، قرار گرفته ایم.

 کشتار سیاستمداران، معلمان، غیرنظامیان توسط  سازمان تروریستی پ.ک.ک ریشه تاریخی داشته و از سال 1984 به این سو بیش از 150 معلم توسط آن ها کشته شده است. هدف تروریست ها از حملات مذکور، تضعیف حاکمیت کشور، محروم کردن کودکان کرد تبار ترکیه از امکانات تحصیلی و همچنین تلاش برای بر حذر داشتن معلمان دیگر از کار در مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور است.

درگذشته نیز معلمان و مربیان هدف برخی از حملات دهشت انگیزسازمان تروریستی پ.ک.ک شده اند. تروریست ها در نخستین روز تحصیلی سال 1994 شش معلم را از شهر تونجلی از خانه هایشان ربوده و در ملاءعام آن ها را به قتل رساندند.

تروریستها یک ماه بعد نیز 4 معلم را در شهر تکمان ارزروم به قتل رساندند. این اخبار در زمان خود در رسانه ها منعکس شد. اما متاسفانه به حدی نبود که در اذهان جای بگیرد. زیرا این جنایتها با تلقی دوگانه و مطلوب غرب از گروه تروریستی پ.ک.ک به عنوان یک گروه انسان گرا، آزادیخواه و ضد داعش همخوانی ندارد.

گروه تروریستی پ.ک.ک حملات متعددی را علیه واحدهای امنیتی غیر نظامی که در نظام بین المللی محارب محسوب نمی شود به انجام رسانده است. علاوه براین حملات، تروریستها در ماه می سال 1993 در جاده بینگول- الازیغ 33 سربازفاقد سلاح را بدون هرگونه ترحمی به قتل رساندند. گروه تروریستی پ.ک.ک در ماه نوامبر سال 2016 نیز به یک پادگان نظامی حمله کرد و 13 سرباز را کشت و 36 تن دیگر را نیز مجروح کرد. این در حالی است که رسانه های گروهی تروریستهای پ.ک.ک در کشورهای آلمان و اطریش از این اقدامات با تحسین و غرور یاد کردند. هنگامی که این أوضاع را با مقامات اروپایی طرح کردیم آنها این اقدام رسانه های تروریست را تحت عنوان آزادی بیان توجیه کردند. این از چه زمانی است که گروهی می تواند ضمن سوء استفاده از آزادی مطبوعات و بیان اقدام به تبلیغ گروههای تروریستی کنند. ایا قرار است تا دولتهای غربی به بهانه های مختلف به تحسین تروریستها اجازه دهند؟

طبیعتا چنین چیزی نخواهد بود. بلکه به دنبال وقوع حملات تروریستی در اروپا کشورهای این قاره به صورتی کاملا محقانه برای دفاع از امنیت شهروندان خود تدابیر امنیتی سختگیرانه ای را به مورد اجرا گذاشته اند. اما چه می شود وقتی ترکیه اقدام به مبارزه با تروریستها می کند بالاجبار شاهد این دورویی غربیها می شود؟!

در غرب اصطلاحی هست به این صورت که "این برای شرق خوب است". مرکزگرایی اروئایی در درون رگهای نظام موجود جهانی نفوذ کرده است. در این دیدگاه تروریسم به دلیل زیان وارد کردن به اروپا مضر تلقی می شود و به همین دلیل تدابیر لازم در قبال ان اخذ می گردد. اما هنگامیکه چهره سیاه تروریسم در جای دیگر اشکار می شود از دید غرب اهمیتی ندارد. اما این شیوه ای که غرب در پیش میگیرد شیوه خودویرانگری است.زیرا در دنیای امروز اگر کسی در امنیت نباشد دیگران نیز نمی توانند امنیت داشته باشند. درسی که از تروریسم در دوران اخیر گرفته ایم مبین این تجربه ما است.

رسانه های غربی در سال های اخیر تروریست های پ.ک.ک و ی.پ.گ را به عنوان الگو نشان می دهند. در اکتبر 2014 یکی از مجلات فرانسوی به دلیل تمجید از 2 نوجوان 12 و 14 ساله که در صف های ی.پ.گ حضور داشتند، مورد انتقاد واقع شد. سردبیرهای این مجله، نوجوانان مذکور را نمونه هایی تأثیرگذار ارزیابی کردند.

تلاش ها برای سرپوش نهادن بر اقدامات سازمان تروریستی پ.ک.ک امروز نیز ادامه دارد. در ماه جاری روزنامه نیویورک تایمز در نوشته ای بدون ذکر نام اعضای پ.ک.ک را «کردهای سکولار» خوانده و اعلام کرد که در ترکیه علاوه بر این گروه، عناصر گروه تروریست داعش فعالیت می کنند. در گزارشی دیگر نیز با اشاره به استفاده سازمان تروریستی پ.ک.ک از عناصر زن و مرد برای کشتار مردم بی گناه، این امر را رویکرد برابری حقوق زن و مرد در این گروه تروریستی ارزیابی کرد.

نوع درج و یا عدم درج خبر شهادت شنای آی بوکه یالچین در رسانه ها در ساده ترین صورت وضعیتی هولناک است. عدم تمایل جهان به رویت اقدامات پ.ک.ک در کشتن بی گناهان، تعدی و تجاوز به آنان و یا اعمال فشار بر آنها، هرگز به معنی کم اهمیت بودن جرائم صورت گرفته از سوی تروریستها نمی تواند باشد. بدتر اینکه امروزه همین گروه تروریستی در شمال سوریه در حال کنترل یک منطقه است. از دیدگاه برخی از گروههای حقوق بشری چون گروه عفو بین الملل، گروه تروریستی پ.ک.ک در حال اعمال اقدامات ضد انسانی علیه کسانی که کرد نیستند و یا کردهایی که مخالف آنها هستند می باشد. تروریستها در حال بیرون راندن مردم از خانه هایشان در این مناطق هستند. بی تردید رسانه های غربی این اخبار را هم منتقل می کنند اما این قبیل اخبار هرگز به عنوان یک گفتمان غالب در نظر گرفته و منعکس نمی شود و هرگز برای میلیونها بار در سطح رسانه های گروهی تکرار نمی شود و در اذهان انسانها جایی برای خود باز نمی کند.

 اما در حالی که این وضعیت ادامه دارد جان معلمینی همانند آی بوکه در باتمان که برای نشان دادن شادمانی خود از اعزام شدن به عنوان یک معلم به این شهر در حساب کاربری خود آیکونهای خندان می گذاشت همچنان در خطر است. برای دفاع از امنیت این افراد و فراموش نکردن خاطره آنان مبارزه با تروریستها و همچنین مجادله با دورویی وظیفه اخلاقی همه ما است.

ترجمه فرزاد صمدلیخبرهای مرتبط