دیدگاه ترکیه در مساله سوریه و اهمیت عملیات شاخه زیتون

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی مقاله ای در نشریه فارن پالیسی به تبیین دیدگاه ترکیه در مساله سوریه و عملیات شاخه زیتون پرداخت

دیدگاه ترکیه در مساله سوریه و اهمیت عملیات شاخه زیتون

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه طی مقاله ای با عنوان "معنای عملیات شاخه زیتون" در نشریه فارن پالیسی آمریکا به مساله حمایت آمریکا از گروه های تروریستی در سوریه و عدم تفاهم با ترکیه در این زمینه پرداخت.

وی با بیان اینکه "آمریکا علی رغم منافع خود و اتحاد 66 ساله با ترکیه ، تصمیم به همکاری با تروریست هایی گرفته که هدف اصلی آنها ترکیه است" تصریح کرد: ریشه برقراری صلح در خاورمیانه مملو از صحنه های قساوت بار، احترام به تمامیت ارضی کشورها است و این به معنی مبارزه با گروه های تروریستی، مانند داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ است که هدف نهایی شان، ویران ساختن شهر با هزینه فدا کردن دیگران است.

وزیر خارجه ترکیه افزود: داعش از لحاظ نظامی تقریبا شکست خورده است، ولی این شکست تنها با آخرین ضربه گروه های آموزش دیده و تسلیح شده توسط آمریکا محقق نشده است. داعش در سایه تلاش گسترده ارتش عراق و قوای ائتلاف بین المللی که از ترکیه سازماندهی می شدند، مغلوب شد. ترکیه تنها کشور عضو ناتو است که توانست ضعف های داعش را تخمین و با عملیات مستقیم در جرابلس سوریه آنها را برملا سازد.

چاووش اوغلو تاکید کرد: تلاش نیروهای ائتلاف از جمله ترکیه که بزرگترین لیست مبارزه با جنگجویان خارجی را دارند، مانع تجمیع مجدد داعش شده است.

- امیدوارم اصلاح روند کنونی اولویت پمپئو و بولتون باشد 

چاووش اوغلو گفت: یکی از نقاط اختلاف با آمریکا حمایت این کشور از پ.ک.ک/ی.پ.گ علی رغم پیشینه تروریستی این گروه ها است. این سیاستی است که در روزهای آخر دولت اوباما تدارک و به دولت ترامپ منتقل شد و از لحاظ حقوقی و اخلاقی شائبه انگیز است. امیدوارم پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه و بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا اصلاح روند حاضر را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرند. 

وی افزود: بحران در کشورهای خاورمیانه که از سوی نیروهای فراملیتی با تهدید بقا مواجه اند، زمینه نفرت علیه آمریکا را مهیا می کند. دولت های مقاوم ملی اساس هرنوع نظم و استقرار در خاورمیانه هستند. بشار اسد بالاخره مغلوب خواهد شد ولی سوریه متحد در نهایت باید پیروز این جنگ طولانی باشد. 

-عملیات شاخه زیتون 

وزیر خارجه ترکیه در ادامه اظهار داشت: عملیات شاخه زیتون در وهله اول حق دفاع مشروع و پیشگیرانه ترکیه در مقابل تروریست هایی است که به مناطق مسکونی ترکیه حمله می کردند. همچنین این عملیات ترکیه، که میزبان 3.5 میلیون سوری است، برای از میان برداشتن موانع پیش روی صلح و آینده دولت واحد سوریه است. کمپ های بزرگ تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در مرزهای ما در خدمت دو هدف قرار دارد. یکی گشودن جبهه جدید علیه ترکیه علاوه بر شمال عراق و ایجاد اتصال دائمی بین این نقاط که زیرساخت های نظامی و تسلیحات توقیف شده در عفرین این ارزیابی را اثبات کرده است. هدف دیگر این کمپ های تروریستی ایجاد مناطق امن برای دولت های کوچک تاسیس شده در مناطقی است که از سیطره داعش به دست آمده است. عملیات شاخه زیتون ترکیه مانع گسترش جنگ و پیشروی تروریسم تا اروپا و آمریکا شده و راهی جدید برای صلح باز می کند. 

چاووش اوغلو افزود: ما برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تلاش بسیاری کردیم و از این لحاظ عملیات شاخه زیتون در زمره موفق ترین عملیات ها در نوع خود در دنیا به شمار می رود. تروریست های ی.پ.گ ادعا کردند که مبارزه شان با داعش به دلیل مقابله با پیشروی ارتش ترکیه متوقف شده است. این ترجیح ی.پ.گ نشان داد که اعتماد به آنها تا چه میزان احمقانه است. ولی به شما اطمینان می دهم ترکیه اجازه تجمیع مجدد داعش را به هیچ وجه نداده و در این خصوص با آمریکا همکاری می کند. 

وی ادامه داد: پ.ک.ک و ی.پ.گ نماینده کردها نیستند. این گروه ها نزدیک به 400 هزار کرد را از سرزمین های تحت کنترل خود اخراج کرده و این افراد به دلیل ممانعت ی.پ.گ قادر به بازگشت به سرزمین خویش نیستند. ملی گرایی محلی و تروریسم پ.ک.ک برای همه از جمله کردها مضر است. ترکیه برای همه کردها در هر کشوری که میان دو طرف گرفتار شده اند، آرزوی رفاه و صلح دارد.

- خاورمیانه وارد آینده ای توام با موفقیت با رهبری ترکیه می شود

چاووش اوغلو گفت: ترکیه با اعطای 30 میلیارد دلار به عراق در کنفرانس بازسازی این کشور در کویت زیربنای توسعه این کشور را بنیان نهاد. خاورمیانه باید از هرگونه تهدید افراط گرایانه از جمله مذهب گرایی، قبیله گرایی، افزایش حوزه نفوذ محافظت شود. عناصر نقشه صلح می تواند با رهبری قاطع ترکیه بروز یابد. امیدوارم ایالات متحده آمریکا بتواند از این فرصت چشم انداز صلح استفاده کند.

وی افزود: علاقه به ایدئولوژی داعش، القاعده و دیگر گروه های وابسته به آنان به سادگی از بین نمی رود. پیش از داعش نیز در کوچه هایمان عملیات تروریستی انجام شد و این عملیات مستقل از داعش ادامه خواهد یافت. در مبارزه با تروریسم جمع آوری اطلاعات در زمان مناسب، تدابیر مالی، جلوگیری از یارگیری و توجه بیشتر به مقابله با افراطی گری باید ادامه یابد.

منبع: خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط