آیا آمادگیها برای آغاز جنگ جهانی سوم آغاز شده است؟

آیا ایالات متحده امریکا و روسیه پس از استفاده رژیم سوریه از سلاح شیمیایی در دوما در روز 7 آوریل وارد جنگ خواهند شد؟

آیا آمادگیها برای آغاز جنگ جهانی سوم آغاز شده است؟

 

ترجمه مقاله جناب ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به تاریخ 14 آوریل 2018

 

استراتژی مورد نیاز برای پایان دادن به جنگ سوریه و رنجی که مردم سوریه تا به امروز متحمل شده اند، باید چیزی فراتر از جنگهای وکالتی و نمایش قدرت در جغرافیای سیاسی، باشد.

آیا ایالات متحده امریکا و روسیه پس از استفاده رژیم سوریه از سلاح شیمیایی در دوما در روز 7 آوریل وارد جنگ خواهند شد؟ آیا این امر آغاز جنگ جهانی سوم میباشد؟ علی رغم مبالغه و جنگ لفظی، نه نخواهد بود. در اصل اینها کارهای ناتمامی است که در جنگ سرد، پیش از اینکه هر کسی جای خود را بگیرد، انجام میشود.

اسناد بسیار قوی که نشان دهنده استفاده رژیم بشار اسد از سلاحهای شیمیایی به روز 7 آوریل است، موجود میباشد. سازمان بهداشت جهانی، اعلام داشت که نزدیک به 500 تن در دوما، با "علائم و نشانه هایی که مرتبط با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی است"، تحت مداوا قرار گرفته اند.

تصور میشود که 70 تن در نتیجه این حمله کشته شده باشند. همچنین مشاهده میگردد که در کشته شدگان علائم و نشانه هایی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بسیار سمی موجود میباشد.

ولی این وضعیت برای اولین بار نیست که اتفاق می افتد. رژیم اسد قبلا نیز علیه شهروندانش از سلاحهای شیمیایی استفاده کرده بود. هنگامی که رژیم در سال 2013 همین عمل را انجام داد، باراک اوباما رئیس جمهور امریکا خطی قرمز مشخص کرد. ولی هیچ عملی در راستای متهم نمودن رژیم اسد و یا اتخاذ تدابیر لازمه برای جلوگیری از تکرار دوباره یک چنین رفتارهای وحشتبار انجام نداد.

به همین دلیل این رفتار ناموفق اوباما، به روسیه و ایران فرصت دخالت در ناآرامیهای سوریه با تمام قدرتشان را داد.همچنین این عمل اوباما، بسان پرتاب یک طناب نجات به رژیم اسد که در حال فروپاشی بود و دادن حیاتی دوباره به آن بود.

نشان دادن واکنشی جدی و استراتژیک در آن دوره، میتوانست روند جنگ در سوریه را تغییر داده و از حملات شیمیایی در آینده نیز جلوگیری نماید.

 

از سوی دیگر استفاده از سلاحهای شیمیایی که جنایت جنگی وحشیانه ای میباشد، تنها بخشی از تراژدی موجود در سوریه میباشد. در نتیجه این بی رحمانه ترین جنگ قرن بیست و یکم، صدها هزار تن کشته شد و میلیونها انسان یا مجبور به مهاجرت شده و یا مجبور به نقل مکان در کشور خود شده اند.

همانگونه که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بسیار حق به جانب گفته است، در نتیجه استفاده از سلاحهای متداول و معمولی تا کنون انسانهای بسیاری کشته شده اند و جوامع بین المللی با سکوت در مقابل این درام انسانی، مردم سوریه را از سویی در دستان رژیم اسد و از سویی نیز در دست داعش و دیگر سازمانها و گروههای تروریستی ترک نمودند.

مردم سوریه، مجبور به انتخاب یکی از دو جانور وحشی در حین جنگ در کشورشان نبودند و انتخاب نیز نخواهند کرد. به غیر از چند استثنا چون ترکیه، اکثریت جهان به مردم ترکیه پشتشان را برگردانده و بی تفاوت ماندند.

حمله شیمیایی روز 7 آوریل باید بسیار جدی گرفته شود و رژیم اسد باید مسئولیت جرائم جنگی که مرتکب شده است را بر عهده بگیرد. در میان تدابیر احتمالی که باید اتخاذ گردد، می توان مداخله ای نظامی برای از میان بردن سلاحهای شیمیایی و دیگر قابلیتهای کشنده رژیم اسد را در نظر گرفت. همچنین ترکیه از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی در دوما، حمایت کرد.

در این میان سازمان منع سلاح های شیمیایی، هیئتی را برای انجام تحقیقات در خصوص اینکه آیا از سلاحهای شیمیایی در دوما استفاده شده است یا نه، به منطقه ارسال میکند. باید به این هیئت برای انجام کارش اختیار تام داده شود.خبرهای مرتبط