اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران در سالی که گذشت

چند تن از نمایندگان مجلس ایران در گفت‌وگو با «آناتولی» به بررسی عملکرد کشورشان در زمینه سیاست خارجی و اقتصادی و رویکرد آن در قبال برجام، تحریم‌ها و غیره در سال 1397 ه.ش پرداختند

اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران در سالی که گذشت

کاظم دلخوش، مهرداد بائوج لاهوتی و محمدرضا تابش؛ نمایندگان مردم صومعه‌سرا، لنگرود و اردکان در مجلس ایران در مصاحبه با خبرنگار آناتولی، سیاست خارجی این کشور در زمینه‌های سیاست خارجی، به‌ویژه منطقه، اقتصادی، مقابله با فشارها و تحریم‌های بین‌المللی و غیره در سال 1397 هجری-شمسی را تشریح کردند.

دلخوش، اقتصادددان ایرانی در این زمینه اظهار داشت:

«سال پرفرازونشیبی را سپری کردیم. شاهد مناقشات مهم سیاسی در زمینه‌های مختلف همچون مساله FATF، پالرمو و غیره در ایران بودیم. پایان کار داعش در منطقه هم رخ داد که خبر خوبی محسوب می‌شود.

خروج آمریکا از برجام از اتفاقات بد بود. تشدید تحریم‌های بدون دلیل آمریکا و اقدام دوپهلوی اروپا و برخی کشورها در قبال این تصمیم واشنگتن باعث ایجاد فرازونشیب بسیاری در اقتصاد ایران شد.

سیاست خارجی ایران در زمینه اقتصادی نتوانسته موفقیت کافی را کسب کند. بعد از انقلاب با برخی کشورها دوست شدیم. رابطه ما برخی نیز کمرنگ شد. گاه عامل آن خودمان بودیم و گاهی نیز آمریکا باعث شد.

برخی کشورها بعد از تحریم ایران را ترک یا ارتباط را کم کردند. تنها شریک قدر ما چین بود. کم‌کاری ایران در زمینه برجام باعث کاهش رابطه تجاری ما شد. البته با ترکیه، عراق و سوریه ارتباط داریم.

با روسیه 392 میلیون دلار تجارت داریم که رقم قابل توجهی نیست. نتوانستیم روابط تجاری خود را گسترش دهیم. امیدواریم سال آینده درصورت ادامه فشار تحریم، ارتباط با چین، ترکیه و روسیه را تقویت کنیم».

بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود، از توابع استان گیلان در مجلس ایران در گفت‌وگو با آناتولی تصریح کرد:

«ما 40 سال تحریم بوده و با ادبیات آن آشنا هستیم. می‌توانیم مشکلات این دوره را نیز حل کنیم. قبلا تحریم‌های شورای امنیت و آمریکا را داشتیم، اما این دوره فقط از سوی این کشور است. آمریکایی‌ها بدانند جهان، دنیای 50 سال قبل نیست که قدرت تحمیل به دیگر کشورها را داشته باشند.

تحریم، فرصتی برای ایران است. بدهی خارجی نداریم و واردات ما کم است. با همسایگان همکاری شروع کردیم که مانع لطمه دیدن ما می‌شود. بیشترین فشار در زمینه فروش نفت است. در بودجه امسال فروش پایین نفت را لحاظ کردیم تا وابستگی به این کالا کم شود. نفت خود را خواهیم فروخت.

بدین ترتیب می‌توان گفت سال بسیار خوب و راحتی را در پیش خواهیم داشت. تهدیدهای خارجی برای ایران یک فرصت است. قبلا به دنبال کاستن از حجم واردات بودیم که این اتفاق افتاده است. افزایش نرخ ارزهای خارجی نیز باعث بالا رفتن صادرات کشورمان شده است».

محمدرضا تابش، نماینده مردم شهرستان اردکان استان یزد نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار آناتولی، ایران در سالی که گذشت را نیز چنین ارزیابی کرد:

«ابتدا باید از مردم و برخی کشورهای همسایه مثل ترکیه و عراق تشکر کنیم، چون ایران را همراهی کردند تا این دوران سخت ر ا پشت سر بگذارد. باعث شدیم خواب پریشان ایالات متحده آمریکا را که اعلام کرد ایران نمی‌تواند سالگرد 40 سالگی خود را ببیند، برهم بزنیم.

سال سختی پیش رو داریم. باید تعاملات منطقه‌ای را افزایش دهیم. ایران بایستی روابط با کشورهای منطقه را که متضمن حفظ منافع ملی همگی است مدنظر قرار دهد. روابط با اروپا را حفظ کنیم تا آمریکا، اسرائیل و چند کشور متحد آنها در منطقه منزوی بمانند و نتوانند نقشه توطئه را علیه ما به کار ببندند.

حل مشکلات معیشتی مردم کشور ما منوط به توسعه روابط بین‌المللی و اصلاح ساختاری نظام اقتصادی ایران است. بخشی از مشکلات ما ناشی از تحریم‌هاست. روند تقویت رابطه با کشورهای منطقه را باید ادامه دهیم و ساختارهای فرسوده ایران را نیز اصلاح کنیم.

اگر ساختارها اصلاح شود و تعاملات بین‌المللی داشته باشیم می‌توان مشکلات را حل کرد. باید از مزیت ایران به‌عنوان کشوری که موقعیت جغرافیای خوبی دارد استفاده کنیم. می‌توانیم بالغ بر 100 میلیارد دلار از طریق ترانزیت کالا درآمد داشته باشیم، به شرط اینکه ساختار تولید و قانون‌گذاری که قدیمی است تغییر کند».

 خبرهای مرتبط