اهداف و سیاست‌های سال آینده یران

چند تن از نمایندگان مجلس ایران در مصاحبه با «آناتولی» تاکید کردند برنامه‌ها، اهداف و‌ سیاست‌های سال آتی شمسی این کشور باید در راستای توسعه روابط بین‌المللی، حل معضلات اقتصادی و فایق آمدن بر مشکل تحریم‌های آمریکا باشد

اهداف و سیاست‌های سال آینده یران

احمد مازنی، محسن کوهکن‌ ریزی، زهرا سعیدی‌مبارکه و جواد کریمی قدوسی نمایندگان مردم مردم تهران، لنجان، مبارکه و مشهد در مجلس ایران در مصاحبه‌های جداگانه با خبرنگار خبرگزاری آناتولی، تاکید کردند که برنامه‌ها، اهداف و‌ سیاست‌های سال آتی شمسی این کشور باید در راستای توسعه روابط بین‌المللی، حل معضلات اقتصادی و فایق آمدن بر مشکل تحریم‌های آمریکا باشد.

احمد مازنی، نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران در گفت و گو با آناتولی گفت: بر اساس تجربه‌ای که از سال 1392 داریم، اولویت کاری در سال 1398 مساله روابط بین الملل خواهد بود.

وی در ادامه افزود: ایران تجربه مذاکره و گفت و گوی برابر را از 5 سال پیش شروع کرده اما آمریکایی‌ها علی‌رغم ادعاهایی که دارند به میز مذاکره لگد زدند. ما در سال 97 از این شرایط عبور کردیم. در سال 98 با تجربه‌ای که داریم می‌توانیم در بخش‌های مختلف اقتصادی شرایط را خوب پیش ببریم.

مازنی بیان کرد: "ما باید بیشتر به فکر توسعه رابطه با همسایگان‌مان همچون ترکیه، عراق، روسیه، پاکستان و هند باشیم. به این دلیل که اکثرا مسلمان هستیم و ظرفیت‌های مشترک تاریخی و تمدنی داریم. ایران اگر در مسیر هم افزایی با کشورهای همسایه قرار بگیرد سال خوبی پیش رو خواهیم داشت".

وی همچنین درباره مغفول ماندن مسائل فرهنگی به دلیل مشکلات اقتصادی تصریح کرد: "مساله فرهنگی در همه دولت‌ها در شأن و حد خودش رعایت نشده است. انتظارمان از آقای روحانی بیشتر بوده است. مشکلات مربوط به روابط خارجی یا مشکلات اقتصادی نمی‌تواند بهانه ای برای بی توجهی به مسائل فرهنگی باشد. در عین حال با توجه به ریشه فرهنگی در ایران و علاقه مردم به موضوعات فرهنگی، اهالی فرهنگ و هنر منتظر دولت ها نبودند".

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: "البته مردم و اهالی فرهنگ و هنر در حوزه سینما و تئاتر، موسیقی جشنواره‌های مختلفی وجود دارد. مردم توانسته اند خلاها را پر کنند اما نیازمند این است دولت توجه بیشتری داشته باشد".

در همین راستا، محسن کوهکن ریزی، نماینده مردم لنجان در مجلس ایران هم در گفت و گو با آناتولی درباره سالی که در ایران گذشت گفت: "در سال 1397 یک موسسه بین المللی اعلام کرد 16 کشور به هر دلیلی ارزش پول خود را از دست داده اند. ترکیه کشور چهاردهم بود، ایران پانزدهم و آرژانتین شانزدهم شده بود. اما مساله این بود که دیگر کشورها با مساله تحریم و تنگناهایی که غربی‌ها و آمریکا به وجود آوردند، روبرو نبودند".

وی معتقد است ایران در سال گذشته توانسته است "مشکلات را پشت سر بگذارد" و تصریح کرد: "اگر همراهی مردم و تلاشی که در کشور انجام شد و جلسات پی در پی نمایندگان مجلس نبود همین مسائل کفایت می‌کرد تا اقتصاد ما بیشتر آسیب ببیند. مجموع تلاش‌ها باعث شد که ما بتوانیم سختی‌ها را پشت سر بگذاریم".

کوهکن با اشاره به اینکه ایران در سال 97 "موفقیت‌هایی" هم داشته خاطرنشان کرد: "وقتی رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج شد اعلام کرد نمی‌گذارند نفت ایران فروخته شود که این طرح آنان با شکست مواجه شد. از طرفی هم رئیس جمهوری ایران اعلام کرد اگر قرار باشد نفت ایران فروخته نشود اجازه نمی‌دهیم نفتی از تنگه هرمز خارج شود. الآن خودشان اعلام می‌کند ایران توانسته روزانه یک میلیون بشکه نفت بفروشد".

وی در ادامه تصریح کرد: "خروج آمریکا از برجام باعث شد دولت ما با نگاه واقع بینانه تری به ظرفیت‌های کشورها همسایه و قدرت های آسیایی مثل چین و هندوستان داشته باشد".

این نماینده مجلس درباره ارزیابی سال آینده ایران نیز گفت: "در بودجه سال 1398 دنبال این هستیم که با شرایط جدید و تحریم اقتصاد را حفظ کنیم ما هدفمان این است که برنامه دشمنان خارجی را به یاس تبدیل کنیم. همچنین ما سال آینده انتخابات مجلس را در پیش رو داریم و با اتفاقاتی که در کشور افتاده است مردم مطالبات بیشتری از نمایندگان دارند. بحث اصلاح ساختار نظام اقتصادی، نظارت، مبارزه با فساد اداری را می خواهند. این کمک می‌کند افراد قدرتمند از دل صندوق رای بیرون بیایند".

زهرا سعیدی‌مبارکه، نماینده مردم مبارکه و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ایران نیز در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی گفت: "سال گذشته با تمامی فراز و نشیب‌ها گذاشت. اما آنچه که موجب تاسف بود شوک‌های اقتصادی بود که اثر خودش را بر زندگی مردم نشان داد. مردم فشارهای زیادی را تحمل کردند. یکی از موارد آسیب زننده التهاب های ارزی که متغیرهای خارجی و ضعف مدیریت داخلی داشتیم. ما از نیروی انسانی آنگونه که باید بهره نبردیم".

سعیدی درباره دستاورد ایران در سال گذشته گفت: "قانون منع به کارگیری بازنشستگان یکی از قوانین مهمی بود که اجرا شد و 8 هزار مدیر بازنشسته کنار گذاشته شدند و به جای آنها جوانترها آمدند و گفتمان جوانگرایی در کشور ایجاد شد. امیدواریم با نیروهای جوان بتوانیم شوک های اقتصادی را به حداقل برسانیم".

وی در ادامه اضافه کرد: "در سال آینده باید از نظرات کارشناسان خبره استفاده کنیم چرا که آنها با دستورات و بایدها و نبایدهای غیر علمی کنار نمی آیند. برنامه ریزی شده که چرخ اقتصاد کشور بچرخد. سال آینده برنامه های خوبی در سیاست خارجی هست".

جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس ایران هم راجع به اوضاع سیاسی و اقتصادی کشورش اظهار داشت: "ایران امروز در یک نقطه درخشان است و با اکثر کشورها مثل پاکستان، ترکیه و چین رابطه دارد. در سال 97 ضمن اینکه التهابات سیاسی و اقتصادی داشتیم اما ارتقای امنیت بازدارنده و پیشرفت متوقف نشد".

وی در ادامه افزود: "همگرایی بین ملت‌ها عمیق تر شد. امروز شاهد روابط خوب ایران با همسایه ها هستیم. آن فضایی که این التهابات را به وجود آورد ناشی از برنامه های دشمنان سنتی مردم ایران همچون آمریکا، عربستان سعودی، اسرائیل و امارات بود. محمدبن سلمان به صراحت اعلام کرد باید جنگ را به داخل ایران ببریم. چند عملیات تروریستی با چنین پشتوانه‌ای در ایران به وجود آمد".

کریمی قدوسی همچنین از عملکرد دولت ایران در مدیریت شرایط کشور انتقاد کرد و گفت: "بخشی از مشکلات ما هم به دلیل نارسایی‌های مدیریت داخلی ما بود. اگر برطرف شود در سال 98 شرایط خوبی خواهیم داشت".خبرهای مرتبط