ائتلاف احزاب سیاسی در انتخابات محلی ترکیه

دوازده حزب ترکیه از جمله دو حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی با «ائتلاف جمهور» و جمهوری خلق و خوب با «ائتلاف ملت» در انتخابات محلی این دوره کشور به رقابت پرداختند.

ائتلاف احزاب سیاسی در انتخابات محلی ترکیه


بیش از 57 میلیون شهروند واجد شرایط در نوزدهمین دوره انتخابات محلی ترکیه به منظور انتخاب شهرداران، اعضای شوراها و کدخدایان محلات شهری و روستایی سراسر کشور یکشنبه 31 مارس 2019 در 81 استان به پای صندوق‌های رای می‌روند. این انتخابات در پی انتخابات ریاست جمهوری (با تغییر سیستم پارلمانی به ریاستی) و مجلس ملت کبیر ترکیه در تاریخ 24 ژوئن 2018 که پیروزی رجب طیب اردوغان با 52.59 درصد آراء را به دنبال داشت، برگزار می شود و آخرین انتخابات پیش بینی شده تا 23 ژوئن 2023 در کشور خواهد بود.

12 حزب، از جمله «عدالت و توسعه»، «حرکت ملی»، «جمهوری خلق»، «دموکراتیک خلق‌ها»، «خوب»، «سعادت»، «ترکیه مستقل»، «کمونیست ترکیه»، «اتحاد بزرگ»، «چپ دموکراتیک»، «دموکرات» و «وطن» در این انتخابات برای تصدی کرسی شهرداری‌ها به میدان رقابت آمدند. دو حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی «ائتلاف جمهور» و در سوی دیگر احزاب جمهوری خلق و خوب٬ «ائتلاف ملت» را تشکیل دادند.

بر خلاف انتخابات مجلس که ائتلاف احزاب قانونی بوده و بر آراء در کرسی تأثیرگذار است، ائتلاف‌ها برای انتخابات محلی پایه‌ قانونی نداشته و این احزاب هستند که نامزدهای خود را برای حمایت از احزاب دیگر حذف می‌کنند.

حزب «حرکت ملی» در انتخابات پارلمانی اخیر ترکیه با حزب عدالت و توسعه ائتلاف کرد و به این ترتیب با تشکیل «ائتلاف جمهور» رجب طیب اردوغان را به عنوان کاندیدای مورد حمایت خود در انتخابات ریاست جمهوری 2018 معرفی کرد.

گمانه زنی‌هایی پس از انتخابات سال 2018 مبنی بر اینکه آیا «ائتلاف جمهور» برای انتخابات محلی نیز ادامه خواهد یافت؟ صورت گرفت و دولت باغچه‌لی، رهبر حزب حرکت ملی در سپتامبر 2018 اعلام کرد حزب متبوعش قصد دارد از نامزدهای کلیدی حزب عدالت و توسعه در رقابت‌های انتخابات محلی حمایت کند و ائتلاف تداوم خواهد داشت.

با این حال، یک ماه بعد، پس از یک جلسه بین دو رهبر، ائتلاف مجددا اعلام و از سر گرفته شد و به این ترتیب حزب حرکت ملی در بسیاری از شهرها مانند آنکارا و استانبول به نفع نامزدهای حزب عدالت و توسعه تبلیغ کرد.

در این میان ائتلافی نیز موسوم به «ائتلاف ملت» توسط احزاب «جمهوری خلق»، «دموکرات»، «خوب» و «سعادت» در انتخابات عمومی سال 2018 تشکیل شد، با این حال، رایزنی پیرامون انتخابات محلی میان حزب جمهوری خلق و «خوب» در ماه های بعد ادامه یافت تا اینکه دو حزب در 12 دسامبر در خصوص معرفی نامزد واحد در شهرهای آیدین، موغلا، تکیرداغ، حتای، ازمیر، اسکی‌شهیر، آنکارا، استانبول، آنتالیا، بورسا و آدانا به توافق رسیدند. اما حزب خوب از نامزد حزب جمهوری خلق در شهر مرسین و در مقابل این حزب جمهوری خلق از نامزد حزب خوب در بالیکیسیر حمایت کرد.

خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط