رژیم اسد 216 حمله شیمیایی در 8 سال گذشته انجام داده است

رژیم اسد از آغاز جنگ داخلی سوریه، 216 بار اقدام به حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان کرده است

رژیم اسد 216 حمله شیمیایی در 8 سال گذشته انجام داده است

دو سال از حمله شیمیایی رژیم اسد به خان شیخون و یک سال نیز از حمله به شهر دوما که به ترتیب موجب کشته شدن 100 و 78 غیرنظامی شد، می گذرد. 

رژیم اسد از آغاز جنگ در این کشور از هشت سال پیش 216 بار از سلاح شیمیایی علیه غیر نظامیان استفاده کرده است. 

رژیم اسد اولین حمله شیمیایی خود را در 21 آگوست 2013 به غوطه شرقی انجام داد. در این قتل عام بیش از هزار و 400 غیرنظامی کشته شدند. 

باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا با آنکه پیشتر استفاده از سلاح شیمیایی را خط قرمز اعلام کرده بود، عملا اقدام خاصی انجام نداد اما درخصوص سلاح‌های شیمایی به توافقی جدید با روسیه دست یافت. 

سازمان منع اشاعه سلاح‌های شیمایی از رژیم اسد خواست تا تمامی سلاح‌های شیمیایی خود را امحا کند. این سازمان در 19 آگوست 2014 از پایان این روند خبر داد. 

منابع محلی اعلام کرده‌اند که پس از این تاریخ نیز رژیم اسد حمله با گازهای سمی و شیمیایی را ادامه داده است. 

این واقعیت در تاریخ 4 آوریل 2017 در فاجعه خان شیخون مشاهده شد. 

- در تاریخ 4 آوریل 2017 مشخص شد که رژیم اسد هنوز دارای سلاح شیمایی است 

در قتل عام 4 آوریل 2017 بیش از 100 تن کشته و 500 نفر نیز زخمی شدند. تیم خبرگزاری آناتولی در همین ماه وارد خان شیخون شده و تصاویر و مشاهدات خود را ثبت کرد.

در روز 7 آوریل جنگنده های آمریکایی پایگاه هوایی شُعَیرات که هواپیماهای بمباران شیمیایی خان شیخون از آنجا برخاسته بودند را هدف قرار دادند. 

سازمان منع اشاعه سلاح‌های شیمیایی در روز 19 آوریل پس از انجام آزمایشاتی اعلام کرده که در حمله به خان شیخون از گاز سارین استفاده شده است. 

خبرگزاری آناتولی پرونده مشتمل بر تصاویر و اظهارات شاهدان عینی قتل عام ماه آوریل را به سازمان منع اشاعه سلاح‌های شیمایی، کمیته مستقل تحقیقات سازمان ملل درباره سوریه و دادگاه بین المللی کیفری (UCM) ارائه کرد. 

کمیته مشترک سازمان ملل و منع اشاعه سلاح‌های شیمایی (JIM) در روز 26 اکتبر 2017 رژیم اسد را مسئول حمله شیمیایی به خان شیخون معرفی کرد و در تاریخ 27 آوریل گزارش خود در این باره را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد. 

روسیه در نشست 16 نوامبر 2017 شورای امنیت، قطعنامه تمدید ماموریت کمیته مشترک سازمان ملل و سازمان منع اشاعه سلاح‌های شیمایی را وتو کرد و بدین ترتیب تحقیقات نیمه کار ماند.

گزارش کمیته مشترک سازمان ملل و منع اشاعه سلاح‌های شیمایی نیز برای محاکمه عاملان قتل عام مذکور در دادگاه بین المللی کیفری کافی نبود و به همین دلیل هنوز فشار و محدودیتی علیه رژیم اسد صورت نگرفته است. 

- جلوگیری از محاکمه عاملان این قتل عام‌ها در دادگاه بین المللی کیفری (UCM) 

رژیم اسد پس از خان شیخون نیز 14 بار اقدام به حمله شیمیایی کرده است. در یکی از این حملات در روز 7 آوریل 2018 به شهر دوما در حومه دمشق، 78 غیرنظامی کشته شدند. 

سازمان منع اشاعه سلاح‌های شیمایی در روز اول مارس 2019 حمله شیمیایی به دوما را تایید کرد. در روز 27 ژوئن 2018 مسئولیت تعیین عاملان حمله شیمیایی به دوما نیز بر عهده این سازمان گذاشته شد. 

رژیم اسد پس از حمله شیمیایی به دوما با تهدید آن منطقه را تخلیه کرده و با زور کنترل آن را به دست گرفت. اما خان شیخون که در اختیار مخالفان نظامی و گروه‌های مسلح مخالف رژیم اسد قرار دارد، هنوز صحنه درگیری و هدف حملات است.خبرهای مرتبط