مخالفان در سودان چه چیز می خواهند؟

گروه‌های مخالف دولت سودان اعلام کردند که تا زمان تحقق مطالباتشان به تحصن و اعتراض خود ادامه خواهند داد

مخالفان در سودان چه چیز می خواهند؟

گروه‌های مخالف دولت سودان وابسته به «اعلامیه اتحاد برای آزادی و تغییر» با انتشار بیانیه‌ای در پی اطلاعیه عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی انتقالی این کشور اعلام کردند که تا زمان تحقق مطالباتشان به تحصن و اعتراض خود ادامه خواهند داد.

در این بیانیه تاکید شده است که پاسخ های رئیس جدید شورای نظامی انتقالی به مطالبات مردم کافی نبوده و تحصن و انقلاب همچنان ادامه خواهد یافت.

همچنین در این بیانیه آمده است: "انقلاب ما با تغییر چهره‌ و ماسک‌های ساختگی رژیم به پایان نخواهد رسید. در مرحله اول اداره دولت به زودی به دولت موقت مدنی واگذار شود. دولت مذکور نیز باید روند انتقالی را به مدت 4 سال اداره کنند".

هفت مطالبه مخالفان بدین شرح است:

- مسئولین ارشد سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی که 30 سال است اقدام به آزار و اذیت مردم می کنند، برکنار و بازداشت شوند.

- کادر سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی مجددا از افراد مسئولیت‌پذیر تشکیل شود.

- نیروهای شبه‌نظامی رژیم متفرق شوند.

- مسئولان نیروها و سازمان‌های نظامی که مرتکب جرم علیه مردم در مناطق درگیری می شوند، برکنار و مجازات شوند.

- تمامی نهادهای رژیم متفرق و مسئولین آنها که مرتکب قتل و فساد مالی شده اند، مجازات شوند.

- زندانیان سیاسی و حامیان انقلاب آزاد شوند.

- تمامی قوانین ناقض حقوق بشر و محدود کننده آزادی‌ها لغو شوند.

گفتنی است به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش دو روز پیش نهادهای دولتی را محاصره و بیش از 100 عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. 35 تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند. 

عوض بن عوف، وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد: "قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت 19:00 امروز برقرار خواهد شد". 

بن عوف، شب گذشته اعلام کرد که از سمت خود استعفا کرده است. ژنرال عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد. ژنرال کمال عبدالمعروف نیز از سمت معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان برکنار شد. 

عبدالفتاح البرهان، رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان امروز 13 آوریل طی سخنانی در برنامه زنده تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد لغو شده است. 

البرهان همچنین تاکید کرد که تمامی استانداران در تمام استان های سودان برکنار شد‌ه‌اند. 

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین با بیان اینکه دوره گذار حداکثر 2 سال خواهد بود، گفت پس از این مرحله نیز دولت مدنی تشکیل خواهد شد.خبرهای مرتبط