مصاحبه مطبوعاتی مشترک چاووش اوغلو و لاوروف

6 امین اجلاس گروه برنامه های مشترک استراتژیکی ترکیه و روسیه در شهر مسکو برگزار شد

مصاحبه مطبوعاتی مشترک چاووش اوغلو و لاوروف

6 امین اجلاس گروه برنامه های مشترک استراتژیکی ترکیه و روسیه در شهر مسکو برگزار شد.

مولود چاووش اوغلو وزیر أمور خارجه ترکیه و سرگی لاوروف وزیر أمور خارجه روسیه به همراه هئیت های دو کشور مذاکراتی در مسکو بعمل آوردند.

وزیر أمور خارجه ترکیه اعلام کرد : اجلاسی که قرار است روز 19 ام ماه مارس در رابطه با وضعیت منبج برگزار شود، احتمالا به تعویق انداخته خواهد شد.

سوریه دستور کار اصلی این مذاکرات را تشکیل داد.

چاووش اوغلو در پی این دیدار طی یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک اعلام کرد : مذاکراتی که قرار است به تاریخ 19 ام ماه مارس با آمریکا انجام دهیم بعلت برکناری رکس تیلرسون وزیر أمور خارجه این کشور احتمالا به تعلیق انداخته خواهد شد. ما می خواهیم که با مایک پمپئو وزیر أمور خارجه جدید آمریکا همانند دوره تیلرسون همکاری کنیم.

وزیر أمورخارجه ترکیه دیروز اعلام کرده بود که در زمینه موقعیت منبج با مقامات آمریکایی تفاهم حاصل کرده و عناصر " ی پ گ " ادامه سازمان تروریستی " پ ک ک " از این منطقه عقب نشینی خواهند کرد.

مولود چاووش اوغلو ضمن تاکید بر اینکه ترکیه در تمامی مجامع بین المللی به حمایت خود از حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید می کند اعلام کرد : هدف از عملیات شاخه زیتون نیروهای مسلح ترکیه در منطقه عفرین از قدرت عمل ساقط کردن تروریستهایی است که در منطقه تهدید بوجود می آورند. در هر نقطه ایی که نیروهای مسلح ترکیه بدانجا قدم می گذارند از غیر نظامیان حمایت می کنیم. هدف از این عملیات نظامی اشغال خاکهای سوریه نمی باشد.

در این مصاحبه مطبوعاتی موضوع خریداری سیستم دفاع موشکی اس ـ 400 از روسیه نیز مطرح شده و چاووش اوغلو اعلام کرد : این سیستم ها را هر چه زودتر بخریم بهتر است. لاوروف نیز تاکید کرد که به روند فروش این سیستم های موشکی به ترکیه سرعت خواهیم بخشید.

سرگی لاوروف افزود : چاووش اوغلو در رابطه با تلاش های ترکیه و آمریکا در زمینه سوریه اطلاعاتی در اختیار وی قرار داده است.

وزیر أمور خارجه روسیه ضمن اشاره به اینکه آمریکا در صدد آن است تا آخر در سوریه بماند گفت : به همین خاطر در تلاش تقویت جایگاه خود در سوریه و یاری به تجزیه این کشور است.خبرهای مرتبط