ابراهیم کالین: وضعیت فوق العاده هفته آینده لغو خواهد شد

ترکیه ای که در 15 جولای به پا خواست، با اعتماد به سوی آینده پیش میرود

ابراهیم کالین: وضعیت فوق العاده هفته آینده لغو خواهد شد

ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه در مقاله ای تحت عنوان "ترکیه ای که در 15 جولای به پا خواست، با اعتماد به سوی آینده پیش میرود" که در روزنامه دیلی صباح به چاپ رسانده تاکید کرد که در پی پیروزی مردم در برابر دشمنان دموکراسی، فراهم کردن زمینه ای برای عدم وقوع مجدد این تراژدی، کاری دشوار و در عین حال هدفی بسیار مهم به شمار میرود.

ابراهیم کالین ضمن یادآوری اینکه بنا به اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جریان تبلیغات انتخاباتی اش، وضعیت فوق العاده هفته آینده لغو خواهد شد، گفت: اگر اقدام به کودتای 15 جولای در کشوری دارای نهادهای ضعیف و فرهنگ دموکراسی کمتر توسعه یافته ای به وقوع میپیوست، نظام اقتصاد آن کشور به سرعت فرومیپاشید. نظامی سیاسی اش نیز متزلزل شده و صلح اجتماعی به خطر می افتاد. هر آنچه که از تاریخ آن رویداد خائنانه بر ضد دموکراسی مان تا به امروز رخ داده است، از منظر نشان دادن مقاومت ترکیه باید مورد تحلیل قرار بگیرد.

ابراهیم کالین با اشاره به اینکه نهادهای سیاسی و صلح اجتماعی بدون هیچ نوع تاثیر پذیری این روند را پشت سر گذاشتند، گفت: "متاسفانه طی مدت دو سال اخیر، گام های فوق العاده مشروعی که ترکیه با هدف ممانعت از یک اقدام جدید به کودتا در ترکیه برداشته است، از سوی رسانه های غربی تحریف گردید. بدین ترتیب نیز مابین اخبار واقعی و کذب تفاوت فاحشی ایجاد شد. اساسا وضعیت فوق العاده که مکانیزمی مبتنی بر قانون اساسی با هدف حفظ دموکراسی در برابر جدی ترین تهدیدات میباشد، زندگی روزمره شهروندانمان را به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نداد. چنانچه حکومت از بسیاری از صلاحیت های خود در قانون اساسی استفاده نکرد. به عنوان مثال اقدام به کنترل سرمایه نکرد و یا سفرهای داخلی و خارجی شهروندان را محدود نکرد. به همین شکل هم در روند برگزاری رفراندوم و هم قبل از انتخابات 24 ژوئن، بسیاری از احزاب سیاسی بدون مواجه شدن با هیچ نوع ممانعتی کمپین های انتخاباتی خود را برگزار کردند.

با همت بنیاد معارف ترکیه مدارس خارج از کشور از دست سازمان تروریستی فتو پس گرفته شده و نهادهای آموزشی جدیدی با هدف اینکه ترکیه بتواند روزنه امیدی برای جهان شود، تاسیس گردید.

به همین شکل دول خارجی به مرور متوجه جدیت و قاطعیت ترکیه در مبارزه با ساختار دولت موازی سازمان تروریستی فتح الله گولن ( FETÖ/PDY) شده و متوجه شده اند که کشورهایی که این سازمان تروریستی در آن فعالیت می کند احتمالا با تهدیدات امنیتی مواجه خواهند شد. در نتیجه، با قاطعیت تمام به انجام فعالیت های مربوط به تسلیم کردن عاملان اقدام به کودتای 15 جولای، ادامه خواهیم داد.  "خبرهای مرتبط