دیپلماسی موفق ترکیه باعث حفظ جان 4 میلیون غیرنظامی در ادلب شد

تلاش‌های گسترده دیپلماتیک ترکیه در راستای اجرای توافق سوچی درباره ادلب سوریه باعث حفظ جان 4 میلیون غیرنظامی در این منطقه شد

دیپلماسی موفق ترکیه باعث حفظ جان 4 میلیون غیرنظامی در ادلب شد

تلاش‌های گسترده و دیپلماسی موفق ترکیه جهت توقف درگیری‌ها و اجرای توافق سوچی در استان ادلب، باعث حفظ جان 4 میلیون غیرنظامی در این استان شمالی سوریه شده و همچنین جلوی موج مهاجرت جدید از این منطقه را گرفت.

استان ادلب در شمال غرب سوریه واقع شده و با ترکیه هم مرز است، این استان در طول بحران سوریه شاهد شدیدترین درگیری‌ها بود، تا اینکه کشورهای ترکیه، ایران و روسیه در نشستی طی روزهای 4 الی 5 ماه مه سال 2017 در آستانه، پایتخت قزاقستان، این منطقه را به عنوان منطقه «عاری از درگیری» اعلام کردند.

پس از آغاز درگیری در سوریه استان ادلب به عنوان "بزرگترین منطقه تحت کنترل مخالفین رژیم اسد" میزبانی بیشترین تعداد مهاجران داخلی را به دلیل هم مرز بودن با ترکیه و امنیت نسبی در مقایسه با دیگر مناطق سوریه داشته است، به گونه ای که جمعیت آن با غیر نظامیانی که بر اثر تشدید حملات اخیر نیروهای رژیم اسد و حامیان آن به این استان کوچ کردند، به مرز 4 میلیون نفر رسید.

از سوی دیگر نیروهای مسلح مخالف که از مناطق تحت محاصره رژیم اسد تخلیه شدند، نیز به استان ادلب انتقال یافتند.

علاوه بر نیروهای مخالف میانه رو، گروه های مسلح سوری دیگر نظیر هیئت تحریر شام و حراس الدین نیز در ادلب حضور دارند.

رژیم اسد و روسیه چهارم سپتامبر امسال حملات هوایی در ادلب را از سر گرفتند که در نتیجه آن هزاران غیرنظامی به مناطق نزدیک به پایگاه های نظارتی نیروهای مسلح ترکیه در نزدیکی مرزهای سوریه با کشور پناه بردند.

همزمان با هشدار سازمان ملل متحد درباره خطر از سرگیری حملات در ادلب، ترکیه به تلاش‌های دیپلماتیک خود جهت توقف این حملات سرعت بخشید.

در همین راستا مقامات ترکیه با نمایندگان روسیه و ایران به عنوان کشورهای ضامن صلح در سوریه در چارچوب توافقنامه آستانه، در سوچی، تهران و آنکارا دیدارهای سه جانبه برگزار کردند.

بر اساس پیشنهاد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست سه جانبه 7 سپتامبر سال جاری در تهران، پایتخت ایران، رهبران ترکیه و روسیه در مورد اتخاذ تدابیر بیشتر در توافقنامه آتش‌بس در ادلب موافقت کردند و تحولات استان ادلب سوریه وارد فاز جدیدی شد که در نتیجه آن حملات رژیم اسد و نیروهای روسیه به این استان متوقف شد.

در پی دیپلماسی موفق ترکیه حدود 80 هزار غیر نظامی که از حملات رژیم اسد به مناطق دیگر گریخته بودند، به خانه های خود بازگشتند.

حضور سربازان ترکیه در پایگاه های نظارتی در ادلب باعث احساس امنیت بیشتر غیرنظامیان منطقه و تمرکز آن‌ها بر بازسازی خانه‌هایشان شده است.

خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط