استقبال ایرانی ها از کنسرت ارکان اوغور و اسماعیل حقی

در چهارمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، ارکان اوغور و اسماعیل حقی از نوازندگان معروف ترکیه به روی صحنه تالار وحدت تهران رفتند و با استقبال مخاطبان ایرانی روبرو شدند.

استقبال ایرانی ها از کنسرت ارکان اوغور و اسماعیل حقی

ارکان اوغور و اسماعیل حقی از موزیسین های بزرگ ترکیه ای در چهارمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت تهران به روی صحنه رفتند و با استقبال مخاطبان ایرانی روبرو شدند.

ارکان اوغور بعد از اجرایی که حدود یک ساعت و نیم به طول انجامید در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی گفت: کنسرت خوبی بود. تماشاگران خوبی هم داشتیم. سکوت در اجرای ما بسیار مهم است و مخاطبان ایرانی این را رعایت کردند.

این هنرمند ترکیه ای با بیان اینکه اولین بار است به ایران سفر می کند ادامه داد: اگر بار دیگر هم از من دعوت شود در این جشنواره شرکت کنم، می پذیرم و دوست دارم با هنرمندان ایرانی هم کار مشترک داشته باشم.

وی همچنین درباره موسیقی ایرانی گفت: می دانم یکی از هنرمندان بزرگ ما «اردال ارزنجان» با «کیهان کلهر» هنرمند ایرانی کنسرت مشترک داشته اند. واقعیت این است موسیقی سنتی آوایی ایرانی در سطح بالایی است و در نقطه ای قرار دارد که به آن رسیدن سخت است.

_ ترکیه ای ها از موسیقی خود حفاطت می کنند

اسماعیل حقی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی درباره اجرای امشبش در تالار وحدت تهران گفت: اجرای خوبی بود. من هم برای اولین بار است که به ایران سفر می کنم.

وی درباره شناختش از موسیقی ایرانی گفت: من از دهه 80 میلادی موسیقی ایرانی را می شناسم. شیوه آواز و لحن خیلی خوبی دارد. اما این چند روز که در ایران هستم و سوار تاکسی می شوم، مشخص است که موسیقی پاپ غالب شده است. موسیقی سنتی باید حفظ شود.

حقی درباره اینکه آیا در ترکیه هم این اتفاق برای موسیقی سنتی رخ داده است یا نه توضیح داد: در ترکیه هم به موسیقی پاپ علاقه وجود دارد اما مردم ما به موسیقی سنتی وابسته هستند. سالانه 5 میلیون باغلاما فروخته می شود. حتی ترک های ساکن آلمان به عنوان درس اختیاری آموزش باغلاما دارند. مساله این است که ترک ها از موسیقی سنتی خود حفاظت می کنند.

گفتنی است سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از 10 ژانویه آغاز شده است و تا 20 ژانویه ادامه دارد.

 

خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط