مجلس ایران از وضعیت بازار ارز در این کشور ابراز نگرانی کرد

اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در جلسه علنی امروز

مجلس ایران از وضعیت بازار ارز در این کشور ابراز نگرانی کرد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در جلسه علنی امروز در تذکری به شرایط اقتصادی این کشور اشاره کرد و گفت: امروز وضعیت بازار ارز نگران کننده است، در هفته های گذشته به دلیل مدیریت ناصحیح بازار ارز، ارزش پول ملی کشور در چند ماه گذشته حدود 25 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری "خانه ملت"، پورابراهیمی در ادامه تصریح کرد: این وضعیت هم اثر منفی بر جذب سرمایه گذاری خارجی به واسطه افزایش ریسک سرمایه گذاری دارد و هم دستاورد دولت مبنی بر تک رقمی کردن نرخ تورم را زیر سوال می برد.

وی افزود: به نظر می رسد بانک مرکزی توان لازم برای مدیریت بازار ارز را ندارد و انتظار داریم رئیس مجلس در این زمینه به رئیس جمهور تذکر دهد.

پورابراهیمی ادامه داد: بازار ارز قابل مدیریت است و اعتقاد داریم عددی که اکنون معامله می شود؛عدد واقعی نیست و امروز حبابی ایجاد شده و وضعیت تقاضای روانی در بازار ارز افزایش پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران گفت: این کمیسیون جلسات متعددی در این زمینه با محوریت کارشناسان داشته و اعتقاد داریم که راهکارهای عملیاتی قابل احصاء است.

در همین راستا، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: رئیس بانک مرکزی باید توضیح کافی در موضوع نرخ ارز و راهکارهای مدیریتی آن ارائه دهد.

وی افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس این موضوع را پیگیری کند، اگر در جلسات به پیشنهاداتی رسیدید؛ارائه کنید همچنین شخصا این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

گفتنی است روز گذشته قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیر رسمی ارز ایران به 5 هزار تومان رسید. پوند بریتانیا هم با نرخی بیش از 7 هزار و 100 تومان در صرافی های تهران به فروش رسید و این افزایش نرخ ارز به سوژه مهم بسیاری از رسانه های این کشور تبدیل شد.خبرهای مرتبط